امروز: پنج شنبه 28 دی 1396 برابر با 17 ژانویه 2018

  • ساختن پروتز با استفاده از سلول های کودک:
ساخت پروتز لاله گوش با چاپگر سه بعدی

با کمک یک فناوری جدید، کودکان با ناهنجاری مادرزادی لاله گوش بزودی می توانند صاحب لاله گوش مصنوعی شوند.

این فناوری چاپ سه بعدی توسط کارشناسان دانشگاهی در استرالیا ساخته شده است. آنها در حال تهیه لاله گوش برای مایا، دختر دوساله ای هستند که بدلیل اختلال ژنتیک مادرزادی فقط یک لاله گوش دارد. کلوئی، مادر مایا می گوید: «مایا اعتماد بنفس بالایی دارد. مهربان و پرانرژی است و نمی خواهم این ها را از دست بدهد. این که یک گوش دارد واقعیت تلخی است. حال با این فناوری می توانم به او بگویم یک گوش دیگر هم خواهی داشت.»

در صورت موفقیت کامل در ساختن گوش مصنوعی، این چاپگر سه بعدی می تواند گامی در ساخت اعضای بدن باشد. این فناوری از شیوه معمول ساخت پروتز بسیار ارزانتر است. میا وودراف، استاد دانشگاه کویینزلند می گوید: «پروتز لاله گوش با چاپگر سه بعدی تا به حال در دنیا ساخته نشده است. فکر می کنم هزینه ساخت این پروتز کمتر از یک جفت دستکش باشد.»

پروژه در دو مرحله زمانبندی شده است. گام اول، راه حل زیبایی میان مدت است که طی آن پروتزی که از سیلیکون طبی ساخته شده است با چسب جراحی و یا مغناطیس به سر پیوند زده می شود. در راه حل بلند مدت هدف پژوهشگران ساختن پروتز با استفاده از سلول های کودک است. پس از شبیه سازی اندام در بیوراکتور، لاله گوش همراه با فناوری شنوایی به سر بیمار پیوند زده می شود.

کارشناسان معتقدند پروتز لاله گوش با چاپگر سه بعدی در یک تا دو سال آینده قابل دسترس می شود. با وجود اینکه این پروژه در مراحل اولیه است، مادر مایا مطمئن است در زندگی دخترش تاثیر قابل ملاحظه ای خواهد داشت.

خواندن 265 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در دانش و فناوری
خواندن کد خبر: 971

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت

گزارشات پر بازدید

بوفه کتاب

Have no items! Please recheck module config!