امروز: پنج شنبه 28 دی 1396 برابر با 17 ژانویه 2018

  • نهنگ روز آخر
گفتگویی با نهنگ سوار بوشهری

 

گناوه امروز - «اين نهنگ‌ها و ماهي‌ها همه زندگي و کسب کار ما هستند. چرا بايد کاري کنيم که آزار ببينند؟ آنها گاهي اوقات در تورهاي گرانقيمت و چند ميليوني ما گير مي‌کنند اما به خاطر حفظ نسل‌شان تورها را پاره مي‌کنيم تا نجات پيدا کنند. جان اين ابر نهنگ‌ها براي ما صيادان از هر چيزي مهم‌تر است»

 

اين‌ صحبت‌هاي صياد جوان بوشهري است که اين روزها با فيلم خود در شبکه‌هاي اجتماعي مشهور شده‌است.

به گزارش گناوه امروز به نقل از خلیج فارس؛ ماجرا از يک فيلم ساده 40 ثانيه‌اي شروع شد و مانند هميشه موج عجيب و غريبي از واکنش‌ها در شبکه‌هاي اجتماعي به راه افتاد. يک جوان صياد بوشهري در آخرين روزهاي زمان صيد و و قبل از دربايست، يک نهنگ عظيم‌الجثه رو‌به‌رو و چند ثانيه روي او سوار مي‌شود!

«رحمت حسيني» بدون ذره‌اي ترس و دلهره به نهنگ سواري خود ادامه مي‌دهد و حتي يکي از دوستانش نيز در ميان مسير(!) به او اضافه مي‌شود. اتفاقي که يک جوان بوشهري با نترسيِ عجيبي دست به آن زده‌است. ماجرا اما پس از انتشار فيلم آغاز شد.

ناگهان گروهي از کاربران شبکه‌هاي اجتماعي به کارشناسان علمي و زيست‌شناسي تبديل شدند و به اين جوان بوشهري هجوم آوردند. جواني که کسب و کارش از صيد مي‌گذرد و در گرماي طاقت فرساي بوشهر و در روز آخر کاري خود، خواسته چند ثانيه‌اي تجربه‌اي جديد داشته‌باشد.

از کار اين جوان نمي‌خواهيم دفاع کنيم اما سوال اينجاست که ناگهان چگونه همه کاربران شبکه‌هاي اجتماعي به کارشناساني قدر تبديل شدند و انواع و اقسام صحبت‌هاي تند را انجام دادند؟ آيا آنها تا به حال رفتار بدِ گردشگران در جزاير هنگام با دلفين‌ها را ديده‌اند؟ از رفتارهاي عجيب و زننده با حيوانات در برخي باغ وحش‌ها خبر دارند که اين شيطنت شيرين صياد بوشهري را اينچنين مورد اعتاب قرار مي‌دهند؟

همين موضوعات سبب شد تا با رحمت 25 ساله اهل روستاي بندرگاه گپ بزنيم و از کارش بپرسيم. از اينکه چگونه اين نهنگ را پيدا کرد و سوار آن شد. او در زمان صحبت با ما در و دلش باز مي‌شود و از سختي‌هايي مي‌گويد که صيادان بوشهري با آن دست و پنجه نرم مي‌کنند. از روزهاي بدون صيد تا ممنوعيت ماهيگيري‌هاي چند ماهه که در آن بازه زماني هيچ منبع درآمدي ندارند.

نهنگ روز آخر

روز آخر صيد بود. مسئولان شيلات به صيادان گفته بودند از 16 تير تا 15 مردادماه زمان «دريا بس» است يعني زماني که قبل از آغاز صيد ميگو صيادان اجازه حضور در دريا ندارند. يک چيزي شبيه به آخرين روز امتحان که پس از آن کتاب‌ها را به بالا مي‌انداختيم و خودمان را براي استراحت آماده مي‌کرديم. آن روز براي «رحمت» هم از همين دست روزها بود: «ما صيادها و محلي‌ها اين نهنگ‌ها را نهنگ عنبر يا کَر ماهي صدا مي‌کنيم. چند سال يک بار سر و کله‌اش پيدا مي‌شود و مي‌توانيم آنها را ببينيم. روز آخر بود و داشتيم وسايل خود را جمع مي‌کرديم که برويم اما ناگهان ديدم اين نهنگ به سمت ما آمد. تا حالا سوار اين نهنگ‌ها نشده بودم و يک لحظه تصميم گرفتم سواري بر اين نهنگ را امتحان کنم.»

حتي تصورش هم براي ما ترسناک است که بخواهيم روي نهنگ بپريم اما خب «رحمت» مثل ما نيست: «من از بچگي همراه پدرم کار صيادي مي‌کردم و از هيچ‌کدام از اين حيوانات دريايي نمي‌ترسم. نهنگ عنبر خيلي بي‌آزار است و کاري انجام نمي‌دهد. فقط هيکل بزرگي دارد! با وزن‌هاي کمي مثل ما هم اذيت نمي‌شود. من هم چند ثانيه‌اي رفتم و سواري انجام دادم. فقط براي چند ثانيه تجربه بود. اولين و آخرين بار.»

ما خودمان بيشتر حواس‌مان هست

شبکه‌هاي اجتماعي پُر شده از اظهار‌نظرهاي مختلف در مورد اين نهنگ سواري و انتقادهاي عجيب و غريب. رحمت اما خودش بيشتر از همه حواسش به آنها هست و مي‌گويد:‌ «شما وقتي در يک سازمان يا اداره کار مي‌کنيد همه جوره حواس‌تان را جمع مي‌کنيد تا به آن سيستم آسيب وارد نشود. دريا و خليج فارس هم براي ما مثل همان اداره و سازمان است که کار و روزي‌مان از آن تامين مي‌شود. هيچ‌کس نمي‌داند بيشترين آسيب به اين نهنگ‌هاي کمياب را کشتي‌هاي باري و نفتي مي‌زنند. خيلي از آنها به اين کشتي‌ها برخورد مي‌کنند و کشته مي‌شوند. هيچ مي‌دانستيد برخي از مردم کشورهاي حاشيه خليج فارس براي سر و دُم اين نهنگ‌ها حاضر هستند ميليون‌ها تومان به ما پول بدهند اما چنين کاري انجام نمي‌دهيم؟ آنها گاهي اوقات در تورهاي گرانقيمت و چند ميليوني ما گير مي‌کنند اما به خاطر حفظ نسل‌شان تورها را پاره مي‌کنيم تا نجات پيدا کنند. جان اين ابر نهنگ‌ها براي ما صيدان از هر چيزي مهم‌تر است. هيچ کس اين چيزها را نمي‌بيند و فقط فيلم چند ثانيه‌اي من را ديده‌اند. از کارم دفاع نمي‌کنم اما چند ثانيه سوار شدن بر ابر نهنگ بيشتر به اين حيوان آسيب مي‌زند تا برخورد کشتي‌هاي باري و نفتي.»

روزهاي نفسگير يک صياد

«رحمت» خودش ديپلم برق گرفته و سال‌هاست که در روستاي بندرگاه کنار پدرش به کار صيادي مشغول است. هم کارت ناخدايي لنج دارد و هم افسري کشتي. از روزهاي سخت صيادي مي‌گويد:‌ «ما 12 ماه سال را کار مي‌کنيم اما واقعيت اين است که شايد درآمدمان به شش ماه نيز نرسد. ماه‌هاي مختلفي به دليل شرايط جوي امکان ماهيگيري با قايق نداريم. در اين مدت درآمدي نداريم و هيچ سازماني هم به ما کمک مالي نمي‌کند يعني بايد از پس‌اندازمان خرج کنيم. ما براي يک روز صيد نزديک به 700، 800 هزار تومان هزينه مي‌کنيم (پول طعمه، رفت و آمد، خورد و خوراک و...) اما در خيلي از مواقع حتي تا سه، چهار روز هم صيد نداريم و همه اين هزينه‌ها ضرر مي‌شود. خيلي روزها هوا خوب نيست يا خيلي از مواقع جزر و مد به ضرر ما مي‌شود.» با اين حال از کارش راضي است و با آن عشق مي‌کند: «دريا همه زندگي من است.»

وي محل اين فيلم را هم نزديک سکوي نفتي فروزان در حوالي مرز عربستان مي داند و مي گويد: هدف وي تفريح بوده و نهنگ هم از اين کار بدش نمي آمده، اما اگر باز چنين موضوعي برايش تکرار شود، کليپ آن را در پيج اينستاگرامي اش منتشر نمي کند.

تخلف بزرگي صورت نگرفته

بحث‌ها در مورد اين فيلم زياد است و واکنش‌ها گسترده شده. براي آنکه ببينيم ماجرا از چه قرار است با رئيس دريايي اداره کل حفاظت محيط زيست استان بوشهر گفت‌وگو کرديم. «محمد امين طلاب» مي‌گويد: «واقعيت اين است که اين جوان بوشهري تخلف بزرگي مرتکب نشده که بخواهيم او را جريمه کنيم. امروز قرار است پيش ما بيايد تا با او صحبت کنيم. مي‌خواهيم به او و برخي از صيادان آموزش دهيم در زماني که اين نوع از نهنگ‌ها را ديدند چه کاري انجام دهند چون اين نوع گونه بسيار نادر است و بهتر است در زماني که آن را مشاهده کردند نقاط حرکتي‌اش را به ما گزارش کنند تا در حفظ نسل آنها تلاش کنيم. نهنگ سواري اين جوان بيشتر از اينکه به نهنگ آسيب بزند ممکن است به خودش آسيب مي‌زد. البته ممکن است احساس امنيت از اين نهنگ را نيز بگيرد. اين نهنگ آسيبي به انسان نمي‌زند اما حرکات زيادش ممکن بود باعث شود تا اين صياد از روي آن پرت شود و آسيب ببيند.»

رئيس دريايي اداره کل حفاظت محيط زيست استان بوشهر در مورد گونه اين نوع نهنگ مي‌گويد: «به طور علمي اگر بخواهيم صحبت کنيم اين گونه دريايي ماهي است نه نهنگ اما به دليل آنکه جثه بسيار بزرگي دارد به آن کوسه نهنگ مي‌گويند. برخي گونه‌هاي آن تا 12 متر طول دارند و وزن‌شان به چندين تُن مي‌رسد. غذاي آنها نيز پلانکتون‌هاي دريايي است.»

 

 

بازتاب ها و طنازي ها در شبکه هاي اجتماعي

شازده: هي ميگيد بعضي‌ها لاف ميزنن آخر مجبور شدن از سوار شدن رو نهنگ فيلم بگيرن تا باورتون شه

باغچه بون: يه سري سوار نهنگ بودم يه دفعه ديدم يه نهنگ خوابيده پلاک کرج با سرعت چسبونده پشتم چراغ ميزنه

هيراد: جنوب اسنپ که مي‌گيريم نهنگ و کوسه ميان دنبالمون گاهي وقتا هم که عجله داريم دلفين مياد

مهراز: اين فيلم نهنگ سواري، خفن‌ترين، قشنگ‌ترين، باحال‌ترين چيزي بود که اين چند وقت ديدم. چطوري دلتون مياد غر بزنيد. هم جرات ميخواد هم مهارت.

رامينويچ: اسم سرخپوستي بوشهري‌ها: ايستاده بر نهنگ

آنتيگونه: براي نهنگ سواري دونفره کسي هست؟

قندهار: شما اگه نهنگ ديدين سوار نشين

ميلاد: نهنگ زحمتکش برا به‌دست آوردن يه لقمه نون حلال داره مسافرکشي ميکنه اينهمه حرف پشتش درآوردن خجالت بکشيد

حسين: اگه اين فيلم نبود، رحمت ميومد تهران ميگفت ديروز نهنگ سوار شدم. واکنش ما چي بود؟

امير: اين نهنگ سواري امروز نوجوانان بوشهري نتيجه تساهل و مماشات ما در زمان سواري گرفتن کنا از سرنديپيتيه

فرشاد: حيوون خونگي فقط نهنگ

پويا: اين جماعت الکي لاف نميزنه.خوشم اومد از نهنگ سواري که ديدم.

حنايي کمرنگ: كلا بوشهري‌ها بدشانسم هستند. اون از طارمي اينم از نهنگ سوارى

خواندن 102 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
منتشرشده در استان بوشهر
خواندن کد خبر: 1156

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت

گزارشات پر بازدید

بوفه کتاب

Have no items! Please recheck module config!