امروز: دوشنبه 02 بهمن 1396 برابر با 22 ژانویه 2018

ته لنجی حقوق اولیه مرزنشینان


حسن احمدی - کالای همراه ملوان(ته لنجی)حقوق اولیه مرزنشینان این دیار است.

در طول تاریخ مرزنشینان، نگهبانان بدون مواجبی بوده اند که از مرزهای کشور پاسداری کرده اند.
در گذشته های نه چندان دور مردمان مناطق مرزی در ایام صلح به آسانی با همدیگر ارتباط تنگاتنگی داشته بطوریکه حتی وصلت های خانوادگی نیز در آن مناطق صورت می گرفت وزندگی مردم در دوسوی مرز کاملا بهم گره می خورد.
در دنیای امروز نیز گرچه مرزها به شدت کنترل شده و هر نوع رفت وآمدی مطابق قوانین، مدیریت میشود اما زندگی مردم مرزنشین کماکان از یکدیگر تاثیرپذیر می باشد.
از قدیم الایام مردمان استان بوشهر نیز به واسطه زندگی در سواحل خلیج همیشه فارس با کشورهای این منطقه ارتباط ویژه ای داشته اند. سالهاست که شغل اکثر مردمان بنادر استان بوشهر،صیادی و تجارت بوده و همه میدانند که در سالهای اخیر به دلیل استفاده صیادان کشورهای منطقه از روشها وتجهیزات مدرن ،صیادان ما توان رقابت با آنها را نداشته و *تنها شغلی که بندرنشینان برای امرارمعاش خویش می توانند به آن امید داشته باشند،تجارت با کشورهای حاشیه خلیج فارس می باشد.
گرچه شاید برای خیلی ها تعجب آور باشد که در بنادر استان بوشهر با وجودیکه از بزرگترین مراکز و ذخایر نفت وگاز به حساب می آید ، *شغل اکثریت مردمان این دیار مستقیم یا غیر مستقیم با تجارت از راه دریا و کالای ملوانی یا همان ته لنجی گره خورده است* اما تعجب آور این است که این *شغل اکثریت مردم، هرازگاهی با تصمیم مسولان دچار بحران می شود!!

همه می دانند که ایجاد اشتغال وحمایت از ملت برای رسیدن به اشتغال پایدار از وظایف حکومت بوده وهمه می دانند که هزینه ایجاد اشتغال برای چند ده هزار نفر ،میلیاردها دلار میشود، *حال چگونه دولت و دولتمردان ویا مسولان حکومتی به آسانی وبا یک تصمیم شغل هزاران نفر را به خطر می اندازند؟
 آیا حکومت توانایی ایجاد اشتغال جایگزین برای حتی یک دهم از این افراد را در کوتاه مدت دارد؟
 به راستی حکومت برای مرزنشینان چه خدمات یا امکاناتی بوجود آورده است که اینچنین ممر درآمدشان را قطع می کند؟
 مگر همین مردم مرزنشین و دریانورد نبوده اند که در دوران جنگ وتحریم با لنج های چوبی خود کالاهای مورد نیاز مردم را وارد کرده تا چرخ کشور به راحتی چرخیده و سفره های مردم خالی نماند؟
  لازم است مسولان حکومتی بدانند که کالای همراه ملوان یا همان ته لنجی از حقوق اولیه مرزنشینی مردمان این دیار بوده ،نه امتیازی که مرکزنشینان از سر لطف به آنها داده باشند که هر از گاهی سعی میکنند با لغو آن امتیاز، سفره مردم را خالی کنند!!
 در حالیکه دوست ودشمن می دانند ،فقر،بیکاری جوانان وگرانی از مشکلات جدی امروز ایران هست ،چگونه است که عده ای به دنبال بیکار کردن اکثریت مردم مرزنشین این دیار می باشند؟*
 تجارت ودریانوردی بالنج های چوبی شغل آباءواجدادی مردمان این دیار بوده واز دل تاریخ آمده ومیراث تمدنی بندرنشینان به حساب می آید و به گواه متخصصان یکی از سخت ترین شغلهای جهان نیز محسوب میشود بر مسولان لازم که با قوانین تسهیل کننده برای کالای همراه ملوان یا همان ته لنجی، گره  مشکلات مردم این دیار را باز کرده وکمی از تلخی وسختی های این شغل بکاهند،نه خود  با قوانین سخت گیرانه ،این شغل را که ریشه در تاریخ دارد دچار بحران کنند.*
امید که با تلاش مسولان محترم استانی ونمایندگان محترم ،مسولان حکومتی نیز حقوق اولیه مرزنشینان را پاس داشته و با اصلاح قوانین به برطرف کردن مشکلات  کالای ملوانی(ته لنجی) پرداخته و زمینه رونق سفره مردمان این دیار را فراهم آورند.


  حسن احمدی
دبیر اعتمادملی گناوه
سوم دیماه نودوشش

خواندن 60 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در مقالات
خواندن کد خبر: 1222

1 نظر

  • پیوند نظر انصاری چهارشنبه, 06 دی 1396 ساعت 19:53 ارسال شده توسط انصاری

    اینکه مردم گناوه کارشان با واردات هست وته لنجی اما به چه قیمتی قبول داریم که در مملکت ما کارهای نتدرست زیاد هست ولی این دلیل نمی شود که کالا بدون حق گمرکی وارد شود وقتی یک کالا در حد بسیار بالا تحت عنوان ته لنجی وارد می شود .در اصل خیانت به خود ودوم به صنایع کشور هست .اگر گناوه داری کارخانه بود وبجای واردات صرف صادرات انجام می داد بهتر نبود فقط جنس وکالای نامرغوب وارد کشور کردن هنر نیست بهتر قبل از اینکه دیر شود بفکر باشیم

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت

گزارشات پر بازدید

بوفه کتاب

Have no items! Please recheck module config!